64 Kare Satranç Ülkesi 3d Animasyon Çizgi Dizisi TRT Çocuk Kanalında 21.01.2017 tarihinde Yayına Başladı. - 22 Ocak 2017

KONUSU
Satranç oyununun kurallarını, tüm faydalarını (dikkat, konsantrasyon, sabır, sebat, kazanıp kaybetme olgusunun gelişimi, sıralı düşünme vb..) ve stratejiyi öğreten TRT Çocuk kanalında yayınlanan 3D animasyon çizgi dizi programı.
EĞİTİM YÖNTEMİ:
Eğitimde yöntem olarak hikâyeleştirme ve oyun sallaştırma kullanılmıştır. Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi H.Bağdagül Enzin Kurtbaş tarafından hazırlanan projede çocukların gözünden satranç taşları görünür ve konuşmaya başlarlar. Çocukların çok sevdikleri süt ve çikolata bu sefer karşılarına satranç taşları olarak çıkar. Beyaz takım süt askerler siyah takımda çikolata asker olmuştur. Animasyonda kullanılan tüm alanlar süt ve çikolatadan oluşur. Hikâye bu kurgu üzerinden padişahları korumak üzere toplanan süt ve çikolata askerlerin hikâyesini anlatır. Eğitim, spor, kültür sanat ve aynı zamanda sosyal sorumluluk taşıyan bir projedir.
PROJENİZİN FARKLI BİR ÖZELLİĞİ VAR MI?
64 Kare satranç ülkesi animasyonu Türkiye de ve Dünyada bir ilki gerçekleştirerek satranç oyununu bir kitap gibi adım adım çocuklara eğlenceli bir dille öğretmektedir. Bunun yanı sıra tüm satranç karakterleri süt ve çikolata askerler olarak anlatılmaktadır. Hikâye süt ve çikolata askerlerden oluşmakta ve tüm oyun sahası da dâhil süt ve çikolata kullanılmaktadır
ÇALIŞMANIZ ÇOCUKLARI, GENÇLERİ VE AİLELERİ NASIL DESTEKLEYECEK?
Projemiz televizyonda yayınlandıktan sonra çok büyük bir kitleye ulaşarak satranç oynamayı bilmeyen çocuklara satrancı öğretme fırsatımız olacak. Bunun yanı sıra 64 kareyi izleyen çocuklarımız satrancın kazandırdığı birçok ilkeden yararlanarak daha disiplinli ve planlı yaşamlar kuracaklardır. Akademik başarılarında, yaşamlarında, insan ilişkilerinde olumlu yönde gelişmeler sağlayacağı kesindir. Bir nevi küçük yaşta hayatta karşılarına çıkacak zorluklarla nasıl baş edeceklerinin provasını yapmış olacaklardır. Çağımızda çocuklarla ilgili büyük sıkıntılardan bazıları ; düşünmeden hareket etmeleri, kaybetmeyi hazmedememeleri, sıralı düşünme becerinsin eksikliği, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği.. Gibi birçok konu. Bütün bunları ve daha fazlasını çocuğa sadece bir oyun oynatarak onun dilinden bir materyali ona uzatarak yapabilirsiniz. Birde bu oyun bir animasyona dönüşmüş ve çocuğun zihinde bir metafor oluşmuşsa işte o zaman tüm bilgi çocuk tarafından kaydedilir. Hayata böyle doğru ve güzel fikirlerle başlayan çocuk gelecekte de iyi bir birey olmaya çok yakındır.
AMAÇ
Satranç eğitimini yaygınlaştırmak için Türkiye Satranç Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığı ile2005 yılında bir protokol imzalayarak satrancın devlet okullarında ders olarak alınmasını sağlamıştır. İlköğretim Okullarında eğitimi verilen satranç dersi küçük yaş gurubu için öğrenilmesi güç spor dallarından biridir. Eğitime destek vermek amacıyla planlanan programın detayları aşağıdaki gibidir.
Küçük yaştaki çocukların satrancı öğrenmelerini kolaylaştırmak ve aynı zamanda eğlenceli hale getirmektir. Satranç hayata dair bir oyundur. Bu noktada yazılmış olan hikâyelerin içinde çocuklara satranç oyununun kurallarını öğretmek dışında birçok konu ele alınmıştır. Tüm bölümlerde çocuklar animasyon izleyerek satranç oyunun kurallarını, belli taktikleri öğrenirken diğer taraftan da dikkat, konsantrasyon, sabır, sebat, kazanıp kaybetme olgusunun gelişimi, sıralı düşünme gibi bir çok becerinin çocuklara kazandırılması amaçlanmıştır. Satranç oyununun bireye kattığı tüm olumlu yönler adım adım her bölümde ders konusu olarak işlenmiş ve alanında uzman eğitmenlerden ve pedagoglardan, psikologlardan gerekli tüm onaylar alınmıştır. Bu güne kadar Türkiye de ve Dünyada satranç ders konularını 3D animasyon yaparak öğreten hiçbir materyal bulunmamaktadır. Satranç ile ilgili birçok 3-5dakikalık eğlenceli animasyonlar yapılmıştır. Ancak hiç biri öğretici nitelik taşımadığı gibi birçoğu da küçük yaş gurubunu korkutacak kadar savaş ve saldırı içermektedir.
TRT Çocukta yayınlanan projede bir dizi gibi tüm satranç eğitimi sırası ile bölümlerde anlatılmıştır.
İyi Seyirler
PROJE YAPIM FİRMASI
Cgi Animasyon Stüdyosu www.cgistudyo.com / www.cgibilisim.com  info@cgistudyo.com

TRT Çocukta Yayınlanan bölümler   https://www.youtube.com/watch?v=-Ws00SzwT1U
projenin resmi youtube kanalı https://www.youtube.com/channel/UCp54kW93hEnGDTSBz0bsHVg
projenin resmi web sayfası http://www.64kareulkesi.com
projenin resmi facebook sayfası https://www.facebook.com/64kareulkesi/?fref=ts