Go Eğitimi64 Kare Akıl Ve Zeka Oyunları Merkezi Go Oyun Atölyesi
 
GO EĞİTİMİ “GO” NEDİR?
Go bir alan oyunudur. 19×19’luk bir tahtada 181 siyah ve 180 beyaz taşla oynanır (oyun sırasında bu taşların hepsi kullanılmayabilir). Yeni başlayanlar oyunu öğrenmek için 9×9’luk, temel teknikleri ve mantığı kavramak için de 13×13’lük tahtalarda ısınabilirler.
Oyuna siyah başlar, oyuncular sırayla tahtadaki yatay ve dikey çizgilerin kesişim noktalarına taş koyar (Go’da kendine özgü bir taş tutuşu vardır: taşlar ikinci parmak ile üçüncü parmağın uçları arasında -ikinci parmak altta, üçüncü parmak üstte olacak şekilde- tutulur ve tahtaya bu şekilde konur). Tahtaya konan taşlar hareket etmez, esir alınıp tahtadan kaldırılmaları dışında konuldukları yerde kalırlar. Taşların arasında herhangi bir hiyerarşi bulunmaz, bütün taşlar eş değerdedir; sadece oyun sırasında bazı taşların daha önemli ya da önemsiz bir konuma gelmesi (yani mutlak surette korunması ya da rahatlıkla feda edilebilmesi) söz konusudur.
Oyunun amacı alan çevirmektir. Oyuncular bir yandan kendi alanlarını genişletmeye, bir yandan da rakibin alanlarını bozmaya çalışır. Taş grupları arasında yaşanan mücadelenin ardından, iki taraf da alanları kesinleşip tahtada alınacak daha fazla puan olmadığına kanaat getirerek pas geçince oyun sona erer. Oyun sırasında alınan esir taşlar rakibin alanlarına yerleştirilir, geriye kalan boş noktalar sayılarak galip belirlenir. 
 
Go Oyununun Tarihçesi  
Go'nun kökenleri antik Asya tarihinin gizemleriyle örtülüdür, ancak oyunun en azından 4000 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Go muhtemelen dünyada oynanan en eski tahta oyunudur. Köklerini Uzakdoğu'dan alan Go, ilk olarak Çin'de ortaya çıkmıştır. Bazıları, merkezinden tüm yönlere doğru 10 nokta ilerlenebilen tahtanın, ilk başta abaküsün bir öncüsü olarak işlev gördüğünü söylemektedir. Bazıları ise, yin ve yang'ı ifade eden siyah ve beyaz taşlarıyla, oyunun bir fal sistemi olarak ortaya çıktığını düşünmektedirler. Meşhur bir öykü ise oyunu bir imparatorun çok parlak bir zekâya sahip olmayan oğlunun zekasının gelişmesi için go'yu yarattığından bahseder. 
 
GO nun Faydaları Yaratıcılık 
Go, tahtada şekiller yarattığınız bir oyundur. Taşınızı istediğiniz bir kesişim noktasına koyabilirsiniz. Go’da, amacı yok etmek ya da ele geçirmek olan oyunlarda bulunmayan bir yaratıcılık ve yapıcılık vardır. Go’da ezberleyerek veya zihninize bilgi tıkarak ilerleme kaydedemezsiniz. Go’daki yaratıcılık fikirlerinizi rahatça ifade etmenize imkân tanır. Tıbbi bulgular Hesaplama, ezberleme ve mantık yürütme gibi fonksiyonları insan beyninin sol tarafının gerçekleştirdiği söylenir. İnsan beyninin sağ tarafı ise sezgiseldir, şekilleri ve mekansal ilişkileri kavrar, ayrıca büyük ölçekli görüntülerle alakalı yargılara varılmasını sağlar. Beynin iki tarafı da iyi bir şekilde kullanılmalıdır, fakat görünen o ki birçok ağırlıklı olarak sol beynini kullanıyor. Go, beynin sağ tarafının kullanılmasını sağlar. Tıbbi bulgular Go’nun zihnin sağ tarafını uyardığını, karar verme yetisini güçlendirdiğini ve stres seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Go, bunamanın ve kalp krizinin önlenmesinde ve kalp krizini takip eden iyileşme sürecinde faydalıdır. 
Çocukların eğitimi Go oyunu zihinsel olarak yoğunlaşmanıza yardımcı olur, aynı zamanda denge hissinizi geliştirerek değer yargılarına varabilme konusunda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar. Çocukların karakterlerini oluşturmalarında oldukça yararlıdır. Tabii ki bir oyun oynandığında bir taraf kazanır ve bir taraf kaybeder. Yaptığınız hamlelere siz karar verdiğiniz için, kazandıktan veya kaybettikten sonra kendinizi değerlendirme sorumluluğu size aittir. Kazandıktan veya kaybettikten sonra gelen keyif veya hayal kırıklığı çocukların olgunlaşmasına yardımcı olur ve onlara hayata nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretir.

Güncel

64 Kare Satranç Ülkesi 3d Animasyon Çizgi Dizisi TRT Çocuk Kanalında 21.01.2017 tarihinde Yayına Başladı. KONUSUSatranç oyununun kurallarını Devamı

Bilgisayarlı Kodlama ve Yazılım Eğitmenlik Sertifika Programı DOKUZ EYL&U Devamı

64 Kare Satranç Ülkesine Yolculuk Başladı 64 Kare Satranç Ülkesi Akıl Ve Zeka Devamı

Tüm Haberler