Mutlu Yaratıcı Çocuk Atölyeleri64 KARE SATRANÇ ÜLKESİ AKIL VE ZEKÂ OYUNLARI MERKEZİ
MUTLU-YARATICI ÇOCUK ATÖLYELERİ

*Akıl-zeka Oyunları Atölyesi--*Satranç------Go Atölyesi
Zeka Oyunları çocukların ve yetişkinlerin strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme-mantıksal bütünleme, görsel-uzamsal düşünme, sıradışı düşünme, dikkat - konsantrasyon, hafıza ve bellek alanlarında gelişimini sağlayan, aynı zamanda; ileriyi görme, planlama ve sabır, sebat, kararlılık, karar verme, yenilgiyi hazmetme, rekabet gibi tutum ve davranışları geliştiren, kinestetik alanda uygulamaya imkan sağlayan oyunlardır.

 

*Yaratıcılık ve Düşünme Becerileri Atölyesi
Özgün düşünce üretebilmeyi destekleyen farkındalık eğitim programında öğrencilere yaratıcı düşünme becerileri kazandırmak amaçlanmıştır. Öğrencilerin dil becerileri, muhakeme, organizasyon, orijinal düşüncelerle yazma-okuma, sıradışılık gibi alanlarda özgün düşünme becerilerinde farkındalıklarının artırmak temel kazanım alanlarını oluşturmuştur.

*Eğlenceli Bilim:Amacımız; çocuklarımızın doğa ve bilimi yaşayarak tecrübe etmelerini sağlamak; kişisel gelişimlerine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmak; sorumlu, sorgulayan, paylaşımcı ve özgür düşünme yeteneğine sahip birer birey haline gelmelerine destek olmak.


*Oryantiring:

• Bu sporun temel özelliği, içerdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olmasıdır.

• Temelde yön bulma ile ilgili bir spordur. Harita okuma, pusula ile açı alma ve takip etmeyi sürekli kullanmak gerekir.
• Sürekli olarak sporcunun elindeki bilgileri yorumlamasını gerektirir, özellikle haritadan araziye uyarlayarak yorum yapılır.

*3D Animasyon Çizgi filim Gösterimi
(Kurgusu-Senaryosu Özenle Seçilmiş Öğretici Animasyonlar)
Eğitsel çizgi filmler izlemek çocukların yaratıcılıklarını ve hayal dünyalarını zenginleştirir. Çocuk bir olaya tek bir bakış açısıyla değil farklı bakış açılarından da bakmayı öğrenir ve yeni şeyler keşfetmeye çalışır. Bu durum çocuğun oyunlarında ve derslerinde yaratıcı olmasını sağlar.

Yaratıcı Drama Atölyesi

Yaratıcı drama, küçük çocukların oyunlarında görülen katılımcının sanatsal duyarlılığını, kendisi, başkaları ve dünya hakkındaki bilincini artıran ve her çocuğun hayal gücünü geliştiren bir öğrenme aracıdır. Yaratıcı drama, bir grup etkinliğidir. Öğrenme sürecine çocuğun etkin şekilde katılabilmesi için, duyularını, düş gücünü, imgeleme yetisini devreye sokar.

 

Okul öncesi dönemde çocukta ilk dramatik öğrenme taklit etme ile başlamaktadır. Çocuklar, hayali ve gerçek yaşantılar ile davranışları arasında fiziksel ve bilişsel bağlantılar kurabildikçe, taklit becerileri gelişmekte ve oyuna dönüşmektedir. Oyun, çocuk eğitiminde yadsınamaz bir öneme sahiptir. Yetişkinlerin düşündükleri gibi boş vakit geçirme değil, çocuklar için en doğal öğrenme ortamıdır. Çocukların yanlış yapma, eleştirilme korkusu olmadan kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmelerini sağlar.

 

Değerler Eğitimi ile ilgili çalışmalar

Öğrencilere temel insanî değer ve erdemlerin kazandırılması, değerlere karşı duyarlılık oluşturulması ve onları davranışa dönüştürülmesi. Öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulması.

 

Kukla Gösterimleri:

Kuklalar Çocukların Yaratıcılıklarını Geliştirir
Kuklalarla oyun çocukların hayal gücünü, yeteneklerini ve yaratıcı düşünmeyi geliştirir.
Çocuklara sunulan farklı kukla karakterleri onların hayal dünyalarının kapılarını aralamaya yardım eder. Bu tür bir çalışma çocukların yaratıcılıklarını ortaya koymalarına ve özgün ürünler oluşturmalarına yardım eder.
Kuklalar Çocukların Dil Gelişimlerini Destekler
Çocuklar kuklaları oynatırken dili etkin bir biçimde kullanmaktadır. Öğretmen çocuklara kuklalarla öykü anlatırken çocuklar yeni kelimeler öğrenir ve öğrendiği bu kelimelerin hangi durumlarda kullanıldığına ilişkin düşünceleri gelişir.


Ünlü Türk Düşünürlerini Tanıyalım:
(Mevlâna-Yunus Emre-Farabi-Evliya Çelebi-Mimar Sinan-Piri Reis-Kâtip Çelebi-Hazerfen Ahmed Çelebi-Fatih Sultan Mehmet)

 

Eğitici Belgeseller (Nasıl Yapılmış Serisi Gösterimi)
(Gündelik hayatta kullandığımız eşyaların nasıl yapıldığı anlatılır)

Kim-Neyi- Nasıl- Neden yaptı?
(Her hafta bir bilim insanı ve icat tanıtılır)

Filozof Çocuk:
Yaşama dair ufuk açıcı sorular yöneltirken yanıt vermekten kaçınarak, sürekli soru sorma yoluyla genç beyinleri doğru düşünmeye yönlendiriyor.
hayatla ve dünyayla ilgili önemli sorular üzerine kafa yoran tüm çocuklar için benzersiz bir düşünme pratiği sunan, "Filozof Çocuk",sorgulamalarla dolu keyifli bir düşünme deneyimi vadediyor.

 

Geleneksel Bahçe Oyunları
Oyun, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları arttırıyor. Oyun esnasında bu bağlantıların artması için kimyasal maddeler daha hızlı ve etkin çalışıyor. Bilgiler böylece daha kalıcı hale geliyor, bu da öğrenmeyi geliştiriyor.

Güncel

64 Kare Satranç Ülkesi 3d Animasyon Çizgi Dizisi TRT Çocuk Kanalında 21.01.2017 tarihinde Yayına Başladı. KONUSUSatranç oyununun kurallarını Devamı

Bilgisayarlı Kodlama ve Yazılım Eğitmenlik Sertifika Programı DOKUZ EYL&U Devamı

64 Kare Satranç Ülkesine Yolculuk Başladı 64 Kare Satranç Ülkesi Akıl Ve Zeka Devamı

Tüm Haberler