• screen 1

  64 Kare Satranç Ülkesi 3D Animasyon Çizgi Dizisi TRT Çocuk Kanalında 21.01.2017 tarihinde Yayına Başladı.

  64 Kare Satranç Ülkesi 3d Animasyon Çizgi Dizisi  21.01.2017 tarihinde,Hafta sonları cumartesi,pazar günler 18:35 de TRT Çocuk Kanalında Yayına Başladı.
  Bölümleri izlemek ve bizi takip etmek için; Youtube kanlımızdan ,web sayfamızdan,facebook hesabımızdan takip edebilirisiniz.
  Eğitimde yöntem olarak hikâyeleştirme ve oyun sallaştırma kullanılmıştır. Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi H.Bağdagül Enzin Kurtbaş tarafından hazırlanan projede çocukların gözünden satranç taşları görünür ve konuşmaya başlarlar. Çocukların çok sevdikleri süt ve çikolata bu sefer karşılarına satranç taşları olarak çıkar. Beyaz takım süt askerler siyah takımda çikolata asker olmuştur. Animasyonda kullanılan tüm alanlar süt ve çikolatadan oluşur. Hikâye bu kurgu üzerinden padişahları korumak üzere toplanan süt ve çikolata askerlerin hikâyesini anlatır. Eğitim, spor, kültür sanat ve aynı zamanda sosyal sorumluluk taşıyan bir projedir.

 • screen 1

  Kodlama Eğitmenlik Sertifika Programı

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  Kodlama eğitimi 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içerisinde yer alacak. Eğitimi, bilişim teknolojileri öğretmenleri verecek. 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle ortaokullarda 5 milyon 211 bin 506 öğrenci eğitim görüyor. Yani bu karar 5 milyondan fazla öğrenciyi ilgilendiriyor. Dünyada uzun zamandır okullarda eğitimi verilen, Türkiye’nin ise yakında tanışacağı kodlamanın, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren müfredatta olması planlanıyor.

  İzmir’de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi ve 64 Kare Ülkesi Bilişim Merkezi iş birliği ile çocuklara daha iyi bir eğitim vermek amacı ile Öğretmenlere kodlama farkındalığı oluşturmak için temel düzeyde kodlama ve yazılım eğitmenlik sertifika programı oluşturmuştur.

  Devamı için Tıklayınız...

 • screen 1

  Türkiye'de ve İzmir'de Bir İlk

  Satranç eğitmeni ve aynı zamanda profesyonel bir oyuncu olarak geçirdiğim süre zarfında öğrencilerimi gözlemleme şansı yakaladım. Küçük yaşlarına rağmen sahip oldukları zeka her zaman beni etkilemiş; benim için yol gösterici olmuştur. Bana tuttukları ışık sayesinde bugün var olan 64 Kare Ülkesi’ni hayata geçirmeye karar verdim. Sebebi öğrencilerimle daha yakından ilgilenmek, onlara daha fazla vakit ayırabilmek ve sahip oldukları zekaları olumlu ruh haliyle birleştirip aklın pusulası yapabilmektir OYUNLARIN KAZANIMLARI Strateji Geliştirme-Dikkat-Konsantrasyon-Sözel İfade-Yaratıcı Düşünme-Problem Çözme-Hayal Gücü-Mantık Yürütme-Ardışık Düşünebilme Becerisi-Soyut Düşünme-Görsel Algılama-Eşleştirme- - Farklı Açılardan Bakabilme-Uzaysal Algılma-Yön Kavramını Geliştirme- -Matematiksel Düşünme- Soyut ve nicel düşünme- kat Güven ve azmetme becerileri

Zeka & Akıl Oyunları

ZEKA VE AKIL OYUNLARI EĞİTİMLERİ Eğitimlerimizi görmek ve detaylar hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki detay sayfası ile eğitimlerimizi inceleyebilirisiniz.

Detay

EĞİTMEN EĞİTİMİ PROGRAMI

AKIL VE ZEKA OYUNLARI EĞİTMEN YETİŞTRİRME SEMİNERLERİ Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi(DESEM) ve Akıl ve Zeka Oyunları Eğitim Merkezi işbirliği ile Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmen Yetiştirme seminerleri Detay

Satranç

SATRANÇ EĞİTİMLERİ Yeni başlayanlar veya belirli Seviyelere yönelik Satranç eğitimlerimiz hakkında bilgi edinmek isterseniz oyunlarımızı inceleyebilirisiniz.

Detay

Kodlama Eğitmenliği Sertifika Programıa

İzmir?de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi ve akıl ve zeka oyunları Bilişim Merkezi iş birliği ile çocuklara daha iyi bir eğitim vermek amacı.

DetayBenim Pencerem

Kurumumda öncelikli hedefim öğrencilerimi sağlıklı, özgüveni yüksek bireyler haline getirmek; düşünen, sorgulayan, çözümleyen akıllar üretmektir.

Satranç eğitmeni ve aynı zamanda profesyonel bir oyuncu olarak geçirdiğim süre zarfında öğrencilerimi gözlemleme şansı yakaladım. Küçük yaşlarına rağmen sahip oldukları zeka her zaman beni etkilemiş; benim için yol gösterici olmuştur. Bana tuttukları ışık sayesinde bugün var olan merkezi hayata geçirmeye karar verdim.
Sebebi öğrencilerimle daha yakından ilgilenmek, onlara daha fazla vakit ayırabilmek ve sahip oldukları zekaları olumlu ruh haliyle birleştirip aklın pusulası yapabilmektir.
Hayatımda benim için önemli olan tek şey çocukların yüzlerindeki gülümsemenin sönmemesidir. Çünkü bu gülümseme önlerindeki yol boyunca onları motive edecek; dışarıdan gelebilecek engeller karşısında güçlü durmalarına sebep olacaktır. Peki mutlu olmak zekamıza ne gibi bir fayda sağlayacaktır?
Zeka doğuştan sahip olduğumuz bir yetidir. Ancak zeka ile düşünme yeteneği arasında kuvvetli bir ilişki söz konusudur. Sosyalleşmede sıkıntı duyan, ürkek ve kendine güvenmede sorun yaşayan çocuklarımızın düşünce üretmede ne kadar zorlanabileceğini hayal edersek, zekalarını geliştirme konusunda motivasyona ve doğru yönlendirmeye bir o kadar ihtiyaçları olduğunu unutmamamız gerekir.

Satranç-Go-Mangala ve Zeka Oyunlarının Eğitimdeki Faydaları

Bilim adamları insanların iki şekilde düşüdüğünü ifade etmektedir. Biri lisan kullanılarak yapılan yani kelimeler ve cümleler ile düşünme, diğeri şekilleri, görsel ve uzaysal sembolleri kullanarak yapılan düşünme. Bu konuyla ilgili olarak şöyle bir düşüncem var .Bütün okul dersleri ağırlıklı olarak lisan kullanılarak yapıldığı için doğal olarak bu düşünme tarzının gelişimine katkı sağlıyor. Fakat görsel-uzaysal düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik fazla bir etkinlik yok okul programlarında. Kısmen resim, görsel sanatlar ve geometri gibi derslerin bu alanda faydalı olduğu söylenebilir. Öğrencilerimizin görsel uzaysal düşünme becerilerini geliştirmede satranç ,go,mangala gibi oyunların çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu sebeple satranç,go,mangala ve diğer zeka oyunlarının okullarda çok daha yoğun olarak eğitim amaçlı kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

H.Bağdagül ENZİN KURTBAŞ
Dünyada ilk kez yapılmış, TRT çocukta yayında olan, çocuklara satrancı adım adım öğreten 64 kare ülkesi satranç animasyon programı proje yaratıcısı ve özgün Hikaye sahibi
Türkiye Satranç Federasyonu Kıdemli Antrenör - Ulusal Hakem
Zeka ve Akıl Oyunları Eğitmeni
Fide (Dünya Satranç Federasyonu) Instructor Uluslararası Eğitmen
Eğiticilerin Eğitmeni (Satranç Antrenörü Yetiştirme Eğitmeni)